Wyszukiwana fraza:
Trybunał Konstytucyjny

Zasady opodatkowania dochodu niezgłoszonego przez podatnika
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych szczegółowo określa zakres obowiązków podatkowego każdego człowieka. Powyższy akt prawny zawiera w sobie także informacje dotyczące zasad opodatkowania dochodu niezgłoszonego przez podatnika.
Słowa kluczowe:
opodatkowanie, opodatkowanie przychodów, powszechność opodatkowania, przychody wolne od opodatkowania
Typ: Artykuł
Kategoria: Orzecznictwo
Data utworzenia: 22 lipca 2013
Czy dłużnik alimentacyjny może stracić swoje prawo jazdy?
Nierzetelny dłużnik to prawdziwy kłopot dla każdego wierzyciela. W takiej sytuacji Kodeks postępowania cywilnego przewiduje szereg różnych środków prawnych mających pomóc w odzyskaniu konkretnej należności umownej. Niestety dłużnicy nie zawsze chcą realizować swoje zobowiązania, nawet gdy dojdzie już do postępowania egzekucyjnego prowadzonego…
Słowa kluczowe:
dłużnik, dłużnik alimentacyjny, zatrzymanie prawa jazdy, zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo konstytucyjne
Data utworzenia: 13 lutego 2014
Gry hazardowe na automatach o niskich wygranych
Nie tak dawno ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych wprowadzała szereg istotnych zmian w zakresie prowadzenia działalności związanej z grami losowymi, zakładami wzajemnymi i grami na automatach. Powyższy akt prawny, a dokładniej rzecz ujmując – jego art. 135 stał się przedmiotem badania Trybunału Konstytucyjnego. Treść powyższego…
Typ: Artykuł
Kategoria: Orzecznictwo
Data utworzenia: 26 lipca 2013
Retroaktywność działania prawa w sytuacji nałożenia kary pieniężnej za naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym w szczegółowy sposób określa obowiązki związane z przewozami drogowymi. Art. 92 ust. 1 w/w aktu prawnego wskazuje przy tym, że kierujący wykonujący przewóz drogowy z naruszeniem obowiązków lub warunków przewozu drogowego, podlega karze grzywny w wysokości do 2.000 złotych.
Słowa kluczowe:
retroaktywność, retroaktywność działania prawa, retroaktywność działania prawa w sytuacji nałożenia kary pieniężnej za naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego, retroaktywność prawa
Typ: Artykuł
Kategoria: Orzecznictwo
Data utworzenia: 26 lipca 2013
Zachowek zgodny z konstytucją
Instytucja zachowku jest prawną formą ochrony interesów najbliższych krewnych spadkodawcy. Czasami może zdarzyć się, że zmarły sporządzi testament, w którym jednym spadkobiercą ustanowi niezwiązaną z nim osobę – w takiej sytuacji krewni spadkodawcy nie mogą dziedziczyć. Z drugiej jednak strony mają oni prawo żądać od spadkobierców zapłaty…
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo cywilne
Data utworzenia: 29 lipca 2013
Wywłaszczenie niezgodne z Konstytucją
…
Słowa kluczowe:
decyzja o wywłaszczeniu, decyzja wywłaszczeniowa, instytucja wywłaszczenia, wywłaszczenie
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo konstytucyjne
Data utworzenia: 14 marca 2014
Udzielanie świadczeń zdrowotnych skazanym pozbawionym wolności
Kara pozbawienia wolności jest jedną z najsurowszych kar przewidzianych w polskim systemie prawnym. Może być orzekana w miesiącach i latach, a jej szczególnymi postaciami są kara 25 lat pozbawienia wolności oraz dożywotnie pozbawienie wolności. Skazany na taką karę nie może być jednak traktowany niehumanitarnie, w związku z czym przysługują mu…
Słowa kluczowe:
świadczenia zdrowotne, świadczenia zdrowotne osoby pozbawionej wolności, świadczenia zdrowotne osób pozbawionych wolności, świadczenie zdrowotne
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo karne
Data utworzenia: 27 lutego 2014
Opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymają zwrot utraconych świadczeń pielęgnacyjnych
Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy 1 lipca 2013 r. utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych - otrzymają zwrot zasiłków…
Słowa kluczowe:
prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo
Data utworzenia: 26 marca 2014
Szczególne zasady rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo – rozliczeniowe należą do spółdzielczych instytucji finansowych. Pomimo, iż wykonują szereg czynności podobnych bankom, nie możemy utożsamiać je z tymi podmiotami. Skoki funkcjonują w oparciu o ustawę z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Nie jest to jednak jedyny…
Słowa kluczowe:
skok, skoki, spółdzielcza kas oszczędnościowo-kredytowa, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe
Typ: Artykuł
Kategoria: Prawo konstytucyjne
Data utworzenia: 21 lutego 2014
Zażądaj wstrzymanej emerytury wraz z odsetkami
Na podstawie art. 145a Ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012r. (sygn. akt K 2/12), osoby, które przeszły na emeryturę przed 1 stycznia 2011r. i którym ZUS zawiesił wypłatę emerytury od 1 października 2011r. z powodu kontynuowania zatrudnienia podjętego…
Słowa kluczowe:
emerytura, prawo do emerytury, roszczenie o odszkodowanie, skarga o wznowienie postępowania
Typ: Artykuł
Kategoria: Opieka społeczna
Data utworzenia: 5 grudnia 2012
« Poprzednia | 1 … 15 | 16 | 17 | 18 | 19 … 22 | Następna » |